Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum for inspired people with creative minds
 
ИндексТърсенеПоследни снимкиРегистрирайте сеВход

 

 Правопис

Go down 
АвторСъобщение
Ella Heart
Afterlife, Inc.
Ella Heart


Брой мнения : 101
Join date : 24.05.2011
Age : 30
Местожителство : В главата ми е много страшно, изгониха ме от там.

Правопис Empty
ПисанеЗаглавие: Правопис   Правопис EmptyНед Май 29, 2011 10:06 am

1.Може би една от най-често допусканите правописни грешки е свързана с частицата НЕ. Всъщност правилата за образуване на отрицания с нея са малко на брой и лесни за запомняне.
a. Пише се отделно от повечето глаголи (например: не знам и не мога) и деепричастия (думи, завършващи на -айки и -ейки, например: не знаейки и не вярвайки). Слято е при всички останали причастия (думи, обикновено завършващи на -щ, -т, -н, -л, например: незнаещ, нечут, ненаправен, неучил).
b. Глаголи, започващи с НЕДО-, или такива, които нямат положителна форма (например: недовиждам и недочувам, нехая – защото няма глагол „хая”).

2. НН, ТТ и ЩТ:
a. Прилагателни, които в мъжки род завършват на „нен”, в другите си форми се пишат с „нн” (например: от военен идва военни, временен се превръща във временни). Когато завършват на „ен”, няма удвояване на „н”.
b. Съществителни имена от женски род, които завършват на „т”, при членуване получават двойно „т” (например: пролетта и младостта). Когато съществителното завършва на „щ”, при членуване се изписва „щт” (например: мощта, свещта, нощта).

3. А и Ъ, О и У, Е и И:
a. А и Ъ – когато имаме думата мисъл, тя завършва на –Ъл, но ако станат повече от една мисли, това ъ мистериозно изчезва. Точно това е причината да е Ъ, а не А. От мисЪл стават мисли, а от викАл се получава викАли. Две изключения, за които се сещам веднага, са замък (замъци) и камък (камъни).
b. О и У – за повечето думи обикновено се казва „просто да ги знаете”, но на мен са ми казвали правило.
i. В общия, при това най-общия случай, с О започват глаголи, чието действие е по повърхността на предмета (Оглаждам дрехата, защото няма как да се вкарам в якето и да го Огладя отвътре. Оглеждам се в огледалото, защото се виждам само на повърхността му).
ii. За У глаголите изразяват действие, насочено надолу или към вътрешността, или пък промяна на състоянието (Убода, Ужиля и така нататък; Утаявам се надолу; Убедя, Умирам).
iii. Сега, учителите са си прави, че тези думи просто трябва да се знаят в повечето случаи. Правилата са ей така, за ориентировка, има много изключения.
c. Е и И – бих могла да поговоря за „мЙекото” произношение, приписвано на моя край (Русе и наоколо), но най-вероятно няма смисъл. По-скоро ще е полезно да спомена ПРЕ- и ПРИ-.
i. ПРЕ- – обикновено означава повторно действие (например: ПРЕписвам, ПРЕбоядисвам) или действие в по-голяма степен (например: ПРЕуморявам се да мързелувам)
ii. ПРИ- – пак обикновено означава приближаване по някакъв начин (например: ПРИвързвам се към някого или нещо, ПРИвличам) или начало на действие (например: ПРИяжда ми се, ПРИлошава ми)

4. Слято и разделно писане
a. Разбира се, по тази тема могат да се напишат доста неща, но засега ще се спра само на най-важните. Не че другите не заслужават вниманието, отделено им в справочниците и помагалата.
i. Когато се намерят две думи, които да си другаруват, те може да искат да стоят на уважително разстояние една от друга.
1. Например съчинение разсъждение. Когато членуваме този израз, се получава съчинението разсъждение, заради което думите се пишат отделно. Майстор зидар е същото.
2. Някои изрази от типа „от време на време”, „от горе до долу”, НО „от тук нататък”.
ii. Ако пък тези две думи се разбират, между тях има малко тире (-). Обикновено тези две думи са относително равностойни или от главна и подчинена.
1. Внос-износ, физико-химичен и много други такива.
2. Имаме кандидат-студент – главно е студент, обаче няма как да не се отбележи, че е още кандидат. Заместник-директор – директор е, ама не съвсем, защото е заместник на шефа. Вагон-ресторант пък, ако искаме да го членуваме, става вагон-ресторантът.
iii. При положение, че двете думи просто не могат една без друга, обикновено едната много държи на другата и няма да я пусне да си отиде.
1. Развейпрах и въртиопашка – първата част е високопоставен глагол в повелително наклонение и е решен да не се раздели със съществителното.
2. Полу-, свръх-, супер-, мулти- и лъже- се пишат слято с последващите ги думи. Получовек, свръхчовек, мултицитат, лъжесвидетел.
3. Една голяма част от наречията (думите, които характеризират действието – пристигнал бързо, преписващ наготово) се пишат слято. И бездруго, всъщност, следобед.
b. Иска ми се просто да спомена една малка разлика, отнасяща се до цветовете.
синьозелени са очите ви. Това означава, че цветът е смесица от двата - синьо и зелено. Синьо-зелени са дрехите - тоест са на точки, райета, квадратчета и други нелепи шарки.

5. Частицата НА. Имам само три думи да ви кажа. НАУМ, НА ГЛАС, НАИЗУСТ.
Върнете се в началото Go down
 
Правопис
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1
 Similar topics
-
» Проверка на правопис

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
 ::  :: Обща грамотност-
Идете на: