Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum for inspired people with creative minds
 
ИндексТърсенеПоследни снимкиРегистрирайте сеВход

 

 Проверка на правопис

Go down 
АвторСъобщение
Ella Heart
Afterlife, Inc.
Ella Heart


Брой мнения : 101
Join date : 24.05.2011
Age : 30
Местожителство : В главата ми е много страшно, изгониха ме от там.

Проверка на правопис Empty
ПисанеЗаглавие: Проверка на правопис   Проверка на правопис EmptyНед Май 29, 2011 11:15 am

Предполагам, че има хора, които все още нямат/не знаят как да проимат проверка на правописа. Тази тема е обяснение с линкове към официалните сайтове на въпросните програми. Ако искате да си ги намерите по алтернативен начин, има гугъл за това. Ако съм пропуснала нещо или намирате грешки някъде, или пък просто е объркващо - пишете тук, за да мога да поправя каквото трябва.

Microsoft Office 2003/2007/2010
И по-специално за MS Word. Първо проверете коя версия имате на Office пакета, ако не знаете. В гугъл има достатъчно скрийншотове на различните такива, за да разберете. Това, което ви трябва, се нарича Microsoft Office Proofing Tools 2003/2007/2010 (според версията, която вече сте уточнили). Има достатъчно сайтове, където това се предлага, с прилежащите обяснения за съдължанието му. Сдобиването с Proofing Tools позволява проверка на правописа, автоматично пренасяне на думите и подобни разни глезотийки. Единственият му проблем е, че е малко тежко и заема доста място. Негови алтернативи:
  • FlexWord - това е най-често използваният продукт. Понеже отдавна съм на Proofing Tools, не мога да ви кажа със сигурност дали е платен, или не. Има доста хора, които се оплакват от него. Включително и аз ;D
  • Кирила Корект. Програма напълно на български, малка. За да я ползвате безплатно като домашен потребител, е необходимо да попълните този аплет, след което ще получите линк на пощата си за сваляне.
  • ItaEst! - доколкото разбрах, това е напълно безплатна програма.


Mozilla Firefox
За Mozilla е достатъчна една притурка (add-on) - тази. Натискате зеления бутон "Download Now" и това е всичко. Следва рестарт на браузъра, той сам ви предупреждава за това. След това десен бутон на мишката върху текст, който пишете, където се избира "Езици" -> "Български". След това отново десен бутон на мишката върху полето за писане и избирате отметка на "Проверка на правописа".


Opera
Достатъчно е да пишете някъде текст (за да има поле за писане). Например в мнение във форум. Десен бутон където и да е върху текста ви отваря меню. Най-долу там трябва да пише Dictionaries или Речници. Когато го посочите, ще ви се покажат инсталираните речници. По подразбиране има само английски, не съм сигурна дали с инсталирането на браузъра на български се добавя съответният речник. Ако го нямате, щракнете на Add/Remove Dictionaries... или Добави/Премахни речници (карам на сляпо, защото моята Opera е на английски). Ще ви се отвори прозорец, в който с отметки може да отбележите всички речници, които ви трябват. После натиснете Next и следвайте инструкциите, които ви дава браузърът.

Google Chrome
Десен бутон на мишката върху полето за писане и избиране на "Опции на програмата за проверка на правописа". След това "Езикови настройки...". В раздел "Езици", "Език на програмата за проверка на правописа:" се избира "български".
Върнете се в началото Go down
 
Проверка на правопис
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1
 Similar topics
-
» Правопис

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
 ::  :: Обща грамотност-
Идете на: